Летопис: На 21-ви февруари 1986 г. тръгнаха трусовете в Стражица
Стражица винаги ще помни този неделен следобед на 7 декември 1986 г. Тогава в 16 часа и 17 минути, градчето е разлюляно от силно земетресение. 5,7 по Рихтер събаря 15 000 сгради и преобръща живота на 2550 семейства от общината. Загиват трима, 80 са ранени, а 80% от жилищата остават необитаеми. Хиляди семейства са принудени да живеят във фургони с години.
Това е най-силното земетресение в България след катастрофалната двойка земетресения през април 1928 година – чирпанското земетресение на 14 април 1928 г. и пловдивско-поповишкото на 18 април 1928 г. Епицентърът е в района на град Стражица, около Асеново, на 7 километра разстояние, магнитудът 5, 7, дълбочината на източника – на 13 километра под земната повърхност.
Фактически земетръсната активизация в района на Стражица (Горнооряховска сеизмична зона) започва на 21 февруари 1986 г. със земетресение с магнитуд 5, 1 и интензивност в Асеново, Мирово, Бреговица, Кавлак и Стражица от седма степен по 12-степенната скала за въздействията. След този утринен трус, нанесъл щети (напуквания в стени около отвори и пукнатини между комини и покриви), активизацията продължава.
Намаляването на броя на трусовете се сменя от роеве слабо усещани сътресения до 23 ноември. На 23 ноември се разразява един кратковременен рой от твърде слаби земетресения (11 – 12 труса с магнитуд около 2 до 2, 5), усещани от станалите чувствителни жители на епицентралната област (т.е. Стражишки район). Това е роят, предтеча на земетресението на 7 декември в 16 часа и 17 минути. Епицентърът е отново в Асеново. Няколкото селища в близост, включително и град Стражица, попадат в област на въздействие с интензитет до 8-а степен по 12-степенната скала на Медведев-Шпонхойер-Карник.
Късмет е, че земетресението е в неделя, че е нямало деца на училище и хората не са били на работа.
След бедствието държавата осигурява почти 1 милиард лв – колосална за времето си сума, която трябва да послужи за възстановяването на разрушенията. Хората в цяла България събират 7 млн. лв за пострадалите стражанци. Всеки дарява, каквото може. Знатните строители Игнат Раденков и Дамян Илиев пристигат в градчето с по една мистрия, доброволно да подпомогнат възстановяването на селището. Лично Тодор Живков няколко пъти посещава бедстващото население и живо се интересува как вървят възстановителните процеси.
За възстановяването на сградния фонд са построени две мощни производствени бази. Първоначално са осигурени 2000 фургона. Изградени са и 703 временни къщички, за които тогава са похарчени 20 млн. лв. Впоследствие обаче Политбюро на ЦК на БКП отчита, че такова строителство е грешка, тъй като е временно, и практически бараките трудно издържат на зимите. Но парите са вече похарчени. Изградени и ремонтирани са 5564 къщи и общински жилища, но и не малко остават незавършени на различен етап на строителство.
Според местните хора, със стотиците милиони, които осигурява комунистическото правителство е можело да се построят три Стражици, но след последвалите ревизии става ясно, че не малка част от парите не отиват по предназначение и потъват в нечий джоб. Оказава се, че 368 къщи построени до 1991 г., са на собственици, които не са имали жилища преди това. А десетки са и тези, които са нямали нищо общо със Стражица, но използвали еуфорията и смутното време си построяват къщи. Плаща се и за много несвършена работа, а институции и граждани се питат къде потънаха милионите за Стражица. Разбира се виновни и осъдени няма.
Днес 30 години по-късно, сградният фонд в град Стражица е подновен, но в градчето и околността могат да се срещнат все още невъзстановени сгради. Все още има недовършени обекти, невъзстановена улична и междуселищна инфраструктура: 130 къщи; детска градина; картинната галерия в гр. Стражица; църквата “Успение Богородично”, основното училище в село Царски извор и много други. Все още има хора, които пазят фургоните си, за да отглеждат около тях зеленчуци, а и да има къде да избягат, ако отново земята се разтресе. На оградата на някой от фургоните може да се види табела „Образцов дом”, но стандартът на живот на тези хора не е никак образцов. Наистина много от рухналите къщи в Стражица са заместени от нови сгради след 1986 година. Сега хората живеят в редици еднотипни постройки, строени така, че да издържат на земетресение. Но си личи, че и немалко сгради са строени дотам, докъдето са стигнали парите, а след това са зарязани.
Земетресението в Стражица предизвиква и промени в законодателните изисквания за строителството на сгради. Въвеждат се много по-строги антисеизмични критерии, чието прилагане трябва да се контролира, защото иначе……
На 7.12.2010 година, върху сградата на бившето АПК, по част от която са запазени следи от бедствието, е поставен накривен часовник със стрелки, спрели в 16:17 часа, за да припомня на хората за трагичната съдба, която сполетява населението тогава.
По сайта SOCBG.com
Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- 13.10. - Събития и факти
- 14.10. - Събития и факти
- 14.10. - Петковден - начало на зимата
- 14.10. - Ден на Света Петка Българска(Петков ден)
- Умира Пантелей Киселов, български генерал (* 1863)
- Роден Павел Бобеков, български революционер († 1877)
- Висшият педагогически институт във Велико Търново е преобразуван във Великотърновски университет &qu
- Провежда се тринадесети пленум на ЦК на БРП (к)
- Провежда се национална конференция на БЗНС. За главен секретар се избира Д-р Георги М. Димитров.
- Светият синод изразява с официално писмо подкрепа за политиката на правителството на ОФ.
- Съветските войски освобождават областта Запорожие от окупационните немски войски.
- В послание до цар Борис III, английският крал Джордж VI предупреждава България да не влиза в съюз с
- Приема се Закон за допитване до народа за виновността на министрите от кабинетите Гешов - Данев и Ма
- Учредена е коалицията Народен сговор с председател Александър Греков.
- Първата световна война: България обявява война на Сърбия и се включва във войната на страната на Цен
- В София е открито Държавно рисувателно училище (предшественик на дн. Национална художествена академи
- В бр. 46 на в. "Свобода" e публикувана програмата на БРЦК.
- 15.10. - Събития и факти
- 15.10.1204г. - в Търново пристига кардинал Лъв, носейки корона, скиптър и знаме за цар Калоян
- 16.10.1885г. - Великите сили искат от българското правителство да се откаже от Съединението
- Родена е Фани Добрева Попова-Мутафова
- В периода 14 – 16 октомври в София се провежда първият редовен събор на Народната партия.
- 16.10.1912г. - Започва Люлебургаз - Бунархисарската операция
- 16.10.1914г. - Умира Пейо Крачолов Яворов
- 16.10.1940г. - Рибентроп настоява България да се присъедини към Тристранния пакт
- Бенито Мусолини предлага България да участва в бъдещата италианска военна операция
- Изпратен е меморандум на гръцкия премиер до ръководството на Райха против "българската пропаган
- Приети са Наредби-закони за изравняване правата на двата пола
- За първи път се чества Международният ден на прехраната.
- Роден е Христо Димов Калфов