









Стрес топи нацията
Снимка: Интернет
Поне 1 милион българи са в капана на убийствен стрес, който отключва сърдечни и имунни болести и убива с инфаркти и инсулти десетки хиляди нашенци годишно. За сравнение при пътни катастрофи за 12 месеца загиват около 1000 българи. Това показа проучване на български невролози експерти.
Във Франция страдащите от тревожни разстройства са 12 на сто от населението, в Холандия - 8,8%, а в Украйна - 7,1 на сто. "Данните за България вече са остарели, защото са от изследване отпреди 3-4 години. Сега очакваме, че заради икономическата криза нивото на стреса сред българите се увеличава. Много хора не обръщат внимание на нервното пренапрягане, но то е причина за до 90% от уврежданията на сърдечно-съдовата система, нарушен имунитет и баланс на храносмилателната система.
В резултат хората боледуват от инфаркт, инсулт, колит, язва, гастрит, затлъстяване, мигрена, астма, стерилитет. При бременните жени стресът може да доведе до проблемна бременност", обясни проф. Янчева.Стресът всъщност е ответна реакция на организма, насочена към мобилизация на защитните му сили за справяне с критични ситуации. Той е неразделна част от всекидневието на човека. При нервно напрежение тялото отделя хормони, които изострят сетивата и притъпяват усещането за болка.
Така пулсът се ускорява и кръвното налягане се повишава. Кръвният поток се насочва към сърцето, мускулите и мозъка, за да може организмът да се подготви за битка или бягство. След напрежението организмът има естествена нужда от балансиращ период на спокойствие и възстановяване, който обикновено липсва в живота на съвременния човек. Това превръща полезния стрес, възникнал в процеса на еволюция, за да гарантира оцеляването на вида, в отрицателен стрес или дистрес. "Продължителното състояние на дистрес обаче води до промени в поведението и е заплаха за психическото и физическото здраве на човека.
За да се освободят от напрежението, много хора искат да отпуснат чрез употребата на алкохол, цигари и различни стимуланти - от кафе до медикаменти. Всички те водят до допълнително напрягане и изтощаване резервите на организма", допълни водещият невролог.Различават се основно три вида стрес - ситуативен (проявяващ се при определена ситуация), хроничен и посттравматичен, който може да продължи с години. Симптомите, които показват, че човек е подложен на интензивен отрицателен стрес, са нервност, неудовлетворение, безсъние и депресия.
Най-уязвими за нервното пренапрежение са младежите и жените над 50 години, тъй като това е времето на интензивна промяна в хормоналния баланс на организма. Стресът, причинен от нестабилна семейна среда, високи изисквания към децата и липса на здрави социални контакти, е причина за това, че те често заболяват от анорексия, хипертония и диабет. Има и професии, при които напрежението е част от ежедневието. Така е с лекарите, диспечерите, полицаите, пожарникарите и журналистите.
Проучване на агенция "Скала" показало, че за по-възрастните хора стресът е моментно преживяване, докато за младите той е постоянен фактор в живота им. Като основни източници на нервно напрежение те са посочили градската среда, отношенията на работното място, семейните проблеми и разводите, влошеното здраве. Паралелно с това допитване фирма "Медика" е провела анкета сред 500 души, живеещи в големите градове и в столицата. Повече от половината участници в проучването са признали, че са подложени на постоянен стрес в ежедневието си. Една трета имали нарушения в съня, а половината страдали от нервност и умора.
Допитването доказало, че основен източник на стрес за хората с високи доходи е забързаното ежедневие, докато при тези със заплата до 500 лв. проблемите от финансово естество. Програмата за справяне със стреса трябва да включва достатъчно сън и физическа активност, както и промяна на хранителния режим. Като профилактика е нужно човек да прекарва повече време сред природата, в приятни занимания и компания. Ако всичко това не помогне, е необходима консултация с невролог или психиатър.
“В България се наблюдава безконтролна употреба на силни лекарства срещу стреса. В чантата на почти всяка жена могат да бъдат открити опаковки диазепам, ксанакс и други силни медикаменти, влияещи на нервната система. Медикаментозното самолечение може да доведе до тежка зависимост и увреждания на черния дроб и бъбреците”, каза проф. д-р Стефка Янчева. Българинът имал и относително понятие за малко количество алкохол и обикновено изпивал по 500 г ракия или водка, считайки ги за неголяма доза. Спиртните напитки обаче задълбочават състоянието на нервно напрежение. .
Научно са установени четири стадия в реакцията на организма при стресова ситуация. Всеки следващ етап е по-тежък от предходния. Първата реакция на човека е, когато дадена стресова ситуация е стимулираща и градивна, изпълнена с положителни емоции. Това повишава имунната защита на организма и човекът е по-устойчив към болести и травми. Стимулиращото влияние е налице само когато е ясно, че стресът скоро ще премине. Вторият стадий на страданието се проявява, когато някои от подложените на постоянен стрес могат да се справят с него само за известно време. Така нервното напрежение има отрицателно въздействие върху хората, развива се т.нар. дистрес, който се проявява с преживяване на свръхнатоварване. При третия етап на съвременното страдание се наблюдават симптомите на хроничния стрес - напрежение, избухливост, главоболие и др. Четвъртият стадий вече се характеризира с емоционално изтощение и намалена ефективност в работата и ежедневието на човек.
в-к Монитор, Маргарита Благоева - С.М. . |
. |
.
Авторски права (c) 1999 - 2008 на ‘’Монитор’’ ЕООД.
RSS | РЕКЛАМА | КОНТАКТИ | ЗА НАС
Дизайн и изпълнение
Смарт Медия












