23.08.1939г. - Подписването на пакта "Рибентроп-Молотов"


Годишнина от подписването на пакта "Рибентроп-Молотов"

 

 

 

 

На 23 август 1939 г. е подписан пактът Рибентроп-Молотов (наричан често и Хитлер-Сталин) – договор за ненападение между Германия и СССР. Наречен е на името на външните министри на двете страни. В секретна клауза на пакта страните в близост до двете държави са разделени на “зони на интерес”, които съгласуват териториалното им разпределение между СССР и Германия в Източна Европа и де-факто представлява ревизия на Брестския мир. Пактът е нарушен на 22 юни 1941 г., когато Германия напада СССР като част от Операция “Барбароса”.

 

 

Договорът се смята за една от най-важните предпоставки за избухването на Втората световна война. Тъй като в резултат от подписването му, Германия "спокойно" напада Полша и започва Втората световна война, а СССР окупира и след което насилствено присъединява към себе си Литва, Латвия и Естония и източна Полша, започва Зимната война срещу Финландия и откъсва територии от Румъния.

 

 

Любопитното, е че по-късно съветските историци изваждат този договор "под друга светлина" и пишат, знаменитата фраза, че "Германия вероломно нападнала" Съветския съюз. Вторият интересен факт, свързан с пакта Рибентроп-Молотов е, че неслучайно дори и след края на Втората световна война, дори и като победител СССР запазва същите териториалните придобивки, които са подписани по този договор (промените са незначителни).

 

 

Едва през декември 1989 г. Върховният съвет на СССР, приема Постановление на Съвета на народните депутати на СССР за политическа оценка на пакта за съветско-германско ненападение от 1939 г., където осъжда секретните протоколи към договора, като ги окачествява като лична воля на управляващите, нямащи нищо общо с желанията на съветския народ.