









По примера на другарката Найденова
Не й беше лесно на жената, защото те не идваха често на училище и видя много зор, докато им извади нещо с ченгел от устата, за да им пише оценките. Това, което помня е, че накрая се принуди да им задава въпроси от рода на - коя е столицата на България, не за да ги унижи или обиди.
Имам останали добри познанства със съучениците ми цигани - не искам да ги наричам роми, защото те самите наричат себе си цигани. А и аз самата, защото учех заедно с циганчета, никога не съм делила хората. Защо обаче пиша тези редове?
Във вторник бе публикуван доклад на Европейската комисия, в който се казва, че у нас ромите продължават да бъдат жертва на сегрегация, че са нискообразовани, сред тях е висок процентът на безработица, живеят при лоши хигиенни условия, много от тях не са здравно осигурени и т.н.
Не знам откъде Еврокомисията си е черпила данните, но у нас е бъкано с ромски програми - кеф ти държавни, кеф ти на неправителствени организации.
Държавата дава пари да ги ограмотява - първо в училище, после извън училище, след това осигурява заетост на безработните. Не е тайна, че основната част от трайно безработните у нас са роми, за което получават помощи.
Но е и факт, че независимо от своята ниска квалификация немалко роми отказват предложената им от държавата работа.
Вървят най-различни програми - за интергриране, за обучение на ромски деца, които не ходят на училище, за здравно ограмотяване, за приобщаване, да не говорим, че държавата предвижда и средства, за да им строи жилища.
Във всички национални и социални програми ромите са включени приоритетно като най-уязвима група на пазара на труда.
Хващам се за думата "приобщаване" и питам кой кого трябва да приобщи? Ние ромите или те нас? В блока, в който живея, в столичния квартал "Разсадника" и в близост до който е циганската махала, преди години настаниха ромско семейство, което качи кон в апартамента.
Е, как аз да се приобщя към подобно съжителство с кон? Не мога да разбера и друго. Защо някой друг ще е виновен, ако аз съм необразована. Нали никой не може с фуния да ми налее ум в главата, а резултатите са въпрос на моето лично усилие.
Освен по примера на някогашната другарка Найденова да им даваме днес дипломи, без да ги задължаваме да отговарят на каквито и да било въпроси, а и критерии...
Мая Калпачка, в. “Дума”, под рубриката “Общество” – П.П.












