









Кръвни вражди измъчват Югоизточна Турция (1)
Думите на Челеби, изречени след въоръженото нападение на селска сватба, което й отне 4 деца, 3 снахи и едно внуче, са ярка илюстрация за дълбочината и горчивината на кръвните вражди, родовите междуособици и вендетата в кюрдския югоизток на Турция - безкраен цикъл от насилие и отмъщение.
44 души бяха убити в понеделник в едно от най-жестоките нападения над цивилни в съвременната история на Турция.
Кръвопролитието, извършено от маскирани мъже с автомати и ръчни гранати, трябва да окаже натиск върху Анкара да се залови с дълбоките корени на нестабилността в района, която отдавна е спънка за амбициите на Турция за членство в ЕI.
Масовото убийство според местните жители е кулминацията на продължителна родова вражда. 16 жени, включително булката, и 6 деца бяха убити при нападението в Билге, село с неколкостотин жители, в консервативната централна част на Турция.
Мащабът на кръвопролитието разтърси мюсюлманската страна със 70-милионно население. Експерти твърдят, че десетки хора биват убивани в турските села всяка година в кървави вендети, които се прехвърлят от поколение на поколение заради спорове за земя, права върху пасища или въпроси на семейната чест.
Според експерти проблемът, който е по-остър в кюрдския Югоизток, се задълбочава от неравномерното разпределение на земята, борбите за надмощие в родовата система от феодален тип, както и решението на правителството да организира добре въоръжени селски милиции за борба срещу кюрдските бунтовници.
"От съвременната турска република се очакваше да създаде нация от граждани, но тя предаде идеалите си в Югоизтока", казва Догу Ергил, учен и експерт по кюрдските въпроси.
"Това е комбинация между племенни отношения, любов към оръжията и ужасно изопачена традиция", обяснява Ергил за Ройтерс.
Местните жители казват, че кръвната вражда в голямото семейство Челеби в Билге води началото си от конфликт за земя от средата на 90-те години.
Нападението, което според очевидци е извършено от няколко въоръжени мъже, идва след като бащата решава да омъжи дъщеря си за мъж от близкия град Диарбекир, като пренебрегва кандидат-младоженец от друга част на враждуващата фамилия Челеби.
(Следва продължение П.П.)













Da se izbivat be,gadni mrasni fesove.Taq napast sa kato CIGANITE.Kolkoto pove4e trepi6 tolkova pove4e se rajdat.I mat kasmet 4e nee JIV TODOR JIVKOV-leka mu prast.
ide vremeto v koeto 6te nosi6 FES i 6e govori6 na TURSKI EZIK takiva kato teb zaslujavat tova
За всичко са виновни тия смотани религии и смешни традиции.Явно все още има хора
със средновековни разбирания.
Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечеМястото на България в „Кратка история на Европа“
Ст.н. с. Божидар Димитров: Стремежът ни трябва да бъде към запазване цeлостта на Македония
110 години от Втората южнославянска изложба в София
Кои са македонците?“ – писмо на английски археолог до вестник „Таймс“
Идва ли краят на европейския път за Турция?