









Крън е рожба на траките
Йовчо Йовчев - живата енциклопедия на гр. Крън. Снимка: в-к Стандарт
Вече втора година Сдружение "Културни проекти" и агенция БУЛФОТО водят експедицията "Преоткрий България". С високопроходим автомобил екипът обикаля неизвестни или труднодостъпни, но атрактивни културно-исторически паметници.
За успеха на проекта помагат ОББ, "София Ауто", "Ауто груп 5", "Шевролет", и HDI, а научни консултанти на експедицията са проф. Христо Матанов от СУ "Св. Климент Охридски" и проф. Валерия Фол от Центъра по тракология.
От тази година основен медиен партньор на експедицията "Преоткрий България" е в. " Стандарт". Затова и нашите читатели ще имат шанса първи да се докоснат до тайните и позабравени съкровища на родината.
Експедиция "Преоткрий България" реши да стартира втората година от своите проучвания със старините край най-младия град в страната - Крън, Старозагорска област. Какво мислят самите крънчани за новия си статут, е отделна тема. Експедицията обаче се натъкна на забравени имена и събития, влизащи разрез с общоприетите схващания.
Водач на експедицията стана местният учител по литература Йовчо Йовчев. В продължение на десетилетия той е проучвал историята на родния си край. И е категоричен, че столицата на знаменития средновековен владетел не е била тук. Но също така твърди, че селището е много по-старо, отколкото се смята официално - от епохата на османското завоевание, откогато фигурира, чак до 1906 г. под името Хасът.
Всъщност още през далечната 1928 г. историкът Иван Велков развива тезата, че районът на днешен Крън е населен от античността. За това свидетелства реставрираната днес тракийска гробищна могила "Крън II".
И двата древни водопровода, за съжаление, днес са разрушени и затрупани при разширяване на шосето.
Също така има писмени данни на арабския пътешественик Идриси, който описва следи от селище в местността Потоците. Там през 1971 г. е открита ранновизантийскa базилика от IV век. "Село без черква има, но има ли черква без село?", обича да се шегува по този повод Йовчо Йовчев.
Според запазените древни имена местността се е наричала през средновековието Кронос, което постепенно се побългарява в Крън. А на гръцки "кронос" означава поток. Но резиденцията на деспот Елтимир определено не е била тук. Въпреки че според легендата при идването на османските нашественици населението се укрило в Крънското кале и само липсата на вода го е принудила да се предаде.
Последвало безмилостно клане за което пък свидетелства названието на местността Кемик дол (Дол на костите).
Всъщност става въпрос за три отделни малки крепости, наричани "Градовете". Те са пазели един от древните римски пътища, свързващ Северна с Южна България. И са ползвани и по време на Втората българска държава, включително и от деспот Елтимир.
Те са проучени преди години от Пейо Гатев - кум на Людмила Живкова при първия й брак. Днес дори на самия ни водач бе трудно да се ориентира сред подобната на джунгла смесена гора, за да стигнем до едно от тях. Екипът бе принуден да се връща два пъти на едно и също място, преодолявайки долове - слава Богу, пресъхнали - и изкачвайки разделящите ги стръмнини.
Най-сетне намираме крепостното съоръжение. Следите от работата на археолозите си личат, но са потънали в повет, къпинак и млади дъбчета. Насред някогашния казармен плац пък се извисява дива круша.
А това накара екипът да побърза със снимките, за да не бъде изненадан от някой мечок, който иска да си вземе любимия десерт, преди да се оттегли за зимен сън. Наложи се отново да се пуснат в действие трион и брадва, за да може да се направят снимки, които да дават ясна представа, че наистина става дума за старо, но малко укрепление, ала не и за болярска резиденция.
Малко е нужно, за да се социализира този обект. Край руините минава стара туристическа пътека, водеща към Бузлуджа. Не че има особена нужда от нея - укреплението се намира на не повече от стотина метра от днешния разширен и добре поддържан път към историческия връх. Всичко е в ръцете на управата на най-младия град в България.
По в-к Стандарт













И не само на управата на младият град.Къде е държавата?Къде е министерството на културата?Къде е НИМ.А не като се направи някакво голямо откритие и не можеш се уреди от дерибей напиращи да се снимат с откритието.
Тука има много история, само трябва да се разнищи. И колкото по-бързо, толкова по-добре.
Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- 02.12.1375г. - Българският монах Киприан е ръкоположен за митрополит на Киев и Литва
- 02.12. - Събития и факти
- 03.12. - Събития и факти
- 03.12.1891г. - Приет е закон за въоръжените сили в Княжество България
- 04.12. - Събития и факти
- 04.12. - Света великомъченица Варвара
- 05.12. - Свети преподобни Сава Освещени
- 05.12. - Събития и факти
- 05.12.1916г. – Български военни подразделения превземат Букурещ
- 06.12.1844г. – Роден капитан Петко войвода
- 06.12. - Празник на Бургас
- 06.12. - Свети Николай архиепископ Мирликийски Чудотворец, Никулден
- 06.12. - Събития и факти
- 06.12. - Ден на банкера
- 07.12. - Международен ден на гражданската авиация
- 07.12. - Събития и факти
- 07.12.1083г. - Основан е Бачковския манастир
- 08.12. - Събития и факти
- 08.12. - Ден на българската студентска младеж
- 09.12.1885г. - Край на Сръбско-българската война
- 09.12. - Събития и факти
- 09.12. - Зачатие на света Ана. Празник на майчинството
- 10.12. - Събития и факти
- 10.12.1906г. - Убит е Даме Груев
- 10.12.1877г. - Годишнина от падането на Плевен
- 11.12. - Събития и факти
- 11.12.1868г. - Апостолът започва своята първа обиколка
- 12.12. - Св. Спиридон: празник на занаятчиите
- 12.12. - Събития и факти
- 13.12. - Събития и факти