









Цар Борис I вдигнал 7 църкви
Византийският писател Теофилакт Български (Български, защото през ХI век е бил шеф на Автокефалната Българска Архиепископия със седалище в Охрид) пише, че след като приел християнството заедно с целия български народ благочестивият български цар Борис т (852-889) построил седем съборни църкви.
На съвременен език това означава, че цар Борис е построил седем големи църкви за митрополиите на Българската Архиепископия, които са установени в областните градове. За съжаление нямаме ранен списък на митрополиите, нито на областните градове.
Единственото, за което можем да се закачим, е сведението, че областите в България по времето на цар Борис I са били десет. Но защо тогава построените църкви са само седем. Учените имат различни мнения по въпроса.
Едни смятат, че три от областните градове не са били митрополии. Това е невъзможно. Цар Борис, изграждайки църковната организация, е копирал държавната административна уредба. Освен това той не би оставил без църква многолюдното население на три големи областни града.
Други учени смятат, че цар Борис е построил поне 10 големи храма, но Теофилакт е използвал числото седем, тъй като то има библейско сакрален характер. Но като се има предвид похвалният характер на писанието на Теофилакт, едва ли той ще е намалил заслугите на цар Борис I с цели три храма. Има, разбира се, и по-просто обяснение.
От писаното дотук във вестник "Стандарт" за българските храмове е ясно, че в редица градове, особено в Южна България, са оцелели огромните късно антични базилики, разрушени чак от турците в края на ХIV век. Те са оцелели в т.нар. езически период на българската държава, благодарение на толерантността на българските власти към християнската вяра.
Кои са тези градове и църкви. Сведения показват, че Сердика (Средец, София) е бил областен град по времето на цар Борис I. Тук са оцелелите и до днес "Св. София" и "Св. Георги", която не е била само днешният баптистерий, превърнат наскоро в църква, но и огромният църковен комплекс в двора на Президентството.
Охрид също е бил областен град и там е оцеляла огромната късноантична базилика "Св. София". В Несебър, столица на областта Загора, също е оцеляла Старата митрополия, строена в VI век.
Ще напомня, че именно заради покръстването на цар Борис получава тази област в 864 г. Така че в тези три областни града цар Борис не е имало нужда да строи катедрални храмове, защото ги е имало.
Къде са останалите 7 областни градове, където цар Борис е строил седемте си съборни храма. Със сигурност знаем, че областни центрове са били по това време Бялград (днес Берат в Албания), Белград (днешната столица на Сърбия), Бдин (Видин), Дръстър (Силистра), Овеч (Провадия).
Макар че няма данни да са били областни градове, почти е сигурно, че такива са били и Пълдин (Пловдив) и Берое, Верея (Стара Загора). Някои от тези градове имат късноантичен произход, но очевидно раннохристиянските им базилики са били разрушени от готи, хуни и особено от аварите в 583-586 г. и повече не са били възстановени. Затова се е наложило цар Борис I да строи нови седем съборни храма. Това особено добре се вижда в Силистра, където разкопките показаха, че новата българска църква, построена от Борис е встрани от късноантичната базилика, унищожена от аварите в края на VI век.
Защо пиша всичко това? По една случайност точно в момента в България се изграждат покрай стотиците малки църкви и параклиси (едно радостно явление) и седем големи съборни храма в областните градове Варна, Бургас, Ямбол, София, Ловеч, Монтана. Започнати с голям ентусиазъм със средства, събрани от вярващи и спонсори, строителството им поради икономическата криза напоследък замря поради липса на дарители.
А жалко, защото някои от тях като "Св. Прокопий Варненски", "Св. Кирил и Методий" в Ловеч, "Св. Николай Чудотворец" в Бургас, "Св. Стефан" в София са в доста напреднала фаза на строеж. За завършването на тези седем нови съборни храма ще са нужни не повече от 4-5 милиона лева. Кой ще ги даде - частни бизнесмени, правителството, президентът, обикновените хора? Поне способни ли сме на такива жестове , каквито са били средновековните ни предци и техния политически водач цар Борис I!
По в-к Стандарт













Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- 07.02. - Събития и факти
- 08.02.1989г. - Годишнина от основаването на КТ “Подкрепа”
- 08.02.1966г. - роден Христо Стоичков
- 08.02. - Събития и факти
- 09.02.1999г. - в Либия са задържани 23 българи. Започва епопеята на българските медици.
- 09.02. - Събития и факти
- 10.02. - Събития и факти
- 10.02. - Ден на пчеларя
- 10.02.1879г. - избират Манолаки Тошев за първи кмет на София
- 10.02.1879г. – открива се на Учредителното събрание във Велико Търново
- 11.02. - Събития и факти
- 11.02.1515г. – загива Свети Георги Софийски Нови
- 12.02. - Събития и факти
- 12.02.1945г. - Годишнина от правописна реформа в българския език
- 12.02.1902г. - роден Светослав Минков
- 13.02. - Събития и факти
- 14.02.869г. – умира Константин-Кирил Философ
- 14.02. Ден на лозаря, Трифон Зарезан
- 14.02. - Събития и факти
- 15.2.1813г. Национален празник на Република Сърбия, Ден на държавността
- 15.02. - Събития и факти
- 15.02.950г. – Отон І е провъзгласен за крал на Италия
- 16.02.1887г. - бунтове на българските офицери-русофили в Русе
- 16.02. - Събития и факти
- 17.02. - Събития и факти
- 17.02.1371г. - умира цар Иван-Александър
- 17.02.1600г. – изгорен на клада Джордано Бруно
- 18.02. - Задушница
- 18.02. - Събития и факти
- 19.02.1873 - 140г. от обесването на Васил Левски