









"Мисия Елена" или как се печелят избори по румънски
Президентската дъщеря Елена става евродепутатка. Тя ще взема 4-5 пъти по-висока заплата от баща си Траян Бъсеску
29-годишната щерка на президента Бъсеску - Елена - още не умее добре да паркира своя мощен джип. Бившата манекенка обаче се чувства добре подготвена за Брюксел, където ще бъде евродепутатка.
Стремителната й кариера се дължи на известния й татко, казва известният румънски журналист Дан Тапалага: "За президентската дъщеря беше пусната в ход гигантска партийна кампания."
Как щерката на Бъсеску бе изпратена в Брюксел
Тапалага не говори празни приказки. Заедно със свой колега той разговарял по телефона с представители на предизборните регионални щабове на либерално-демократическата партия на Бъсеску, представяйки се за член на централния предизборен щаб.
В резултат на това научил редица интересни неща за гигантската организация по избирането на президентската дъщеря:
"С всички ръководители на местни партийни групи е уговорено, че във всяка изборна секция трябва да бъдат подсигурени поне по 10 избирателски гласа в полза на Елена. Всеки ръководител на група лично отговаря за т. нар. "Мисия Елена".
"В населените места, където кметовете са от нашата партия, тя получава и по повече гласове", казва представителка на партийната организация в региона на Вранча.
При 17 000 изборни секции в цяла Румъния по този начин се събраха толкова гласове за Елена Бъсеску, колкото бяха необходими за влизането й в Европарламента.
След разкриването на скандалните подробности около европейската "Мисия Елена" партията на Траян Бъсеску, която досега правеше добро впечатление в борбата срещу корупцията, изведнъж се оказва с разклатени позиции в навечерието на предстоящите президентски избори.
Манипулациите - повсеместни и безнаказани
Де факто обаче равновесието между либерал-демократите и социалдемократите по отношение на изборни измами е възстановено.
Социалдемократите също са отговорни за множество манипулации и купуване на гласове.
Репортерки, работещи под прикритие, установили, че купуването на гласове е текло с пълна сила и при "червените".
Цената на един избирателски глас - около 10 евро. За подобно престъпление румънският закон предвижда лишаване от свобода между 6 месеца и 5 години. Известни са множество подобни случаи и от миналото, но никой досега не е наказан.
Автори: А. Мюлбергер, Б. Узунова - П.П.













Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечеМястото на България в „Кратка история на Европа“
Ст.н. с. Божидар Димитров: Стремежът ни трябва да бъде към запазване цeлостта на Македония
110 години от Втората южнославянска изложба в София
Кои са македонците?“ – писмо на английски археолог до вестник „Таймс“
Идва ли краят на европейския път за Турция?