









„ Не съм врабче на жица” – възкликнала десетокласничка, след запознанство с историята на рода си
Явлението бележи възход след 1993 г., когато е започнало обнародване на изследванията на наши генеалози. Според специалистите в периода на развития социализъм родознанието е било обявено за буржоазна наука.
По силата на исторически превратности у нас много писмени извори не са запазени, казва доцент Запрянова. Според нея за 90% от предците ни до 1890 г. липсват писмени сведения.
Като източници експертите са ползвали описи в енории, надгробни паметници, стари ракли, семейни библии и други веществени доказателства, отбеляза тя.
Най-общата черта на българските родове е любознанието и предприемчивостта, установили изследователите. Това довело до създаването на уникалната културна институция - читалището, което е българско явление, твърди Запрянова.
Българинът умее от малкото, което има да намери най-добрия път, за да го умножи. Защитата на личния интерес и свързаната с него предприемчивост е другото най-масово срещано качество у народа ни, според генеалозите.
Специалисти разкрили, че още живелите през XVIII в. предци на българския политик Атанас Буров били много будни. Родовата енергия и интелект се умножили при банкера, превръщайки го във виден държавник.
У Георги Джагаров пък изкристализирало във вид на поетично творчество любознанието, натрупвало се като черта в двойния му селски род, обясни Запрянова. По думите й основателят на Харковския университет Василий Каразин е потомък на голям род с български корени.
Сред най-скъпите подаръци, които неотдавна получи у нас бразилският президент Дилма Русеф бе родословното й дърво, изготвено от Габровския музей.
Индивидуализмът е най-масово застъпеното качество в отрицателен смисъл сред поколенията, сочат източниците. Въпреки, че играе ролята на двигател на любознанието и предприемчивостта, той спъва работата на индивида в колектив. При здрав корен обаче и установена йерархия в рода, сънародникът ни е доказал, че работи успешно в екип.
Пример за това е единството на българите в опълчението, Съединението, Независимостта. Прекъсването на традицията за предаване на родовата памет обяснява донякъде пониженото самочувствие на българина. По данни на генеалози, при родените през 50-те и 60-те години на миналия век у нас се забелязва затъмнение на усещането за национална принадлежност.
В Полша, Унгария, Румъния родовата традиция не е спирана и до днес тя е много силна, отчитат експертите. Във Франция от 14 в. се пазят регистрите, у нас за първи път през 1893 г.се въвеждат матрични книги, в които се отбелязват събития като раждане, кръщаване, венчавки и смърт. В момента се реализира първият ДНК проект в областта на генетичната генеалогия в България, съобщи доц. д-р Антоанета Запрянова. Той цели да докаже съществуването на подгрупа на прабългарите към кавказката хаплогрупа.
Младите все повече проявяват интерес към родовата памет. Сега във всеки областен град у нас има клубове към Федерация по генеалогия.
Децата с гордост се изявяват като изследователи на родовете. Те са организирани в кръжоци, участват в конкурси, просълзяват се от родови предания.
Дпоред познавачи, познаването на родовата памет има психологичен ефект. Тя дава самочувствието, че не си сам в глобалния свят. Подобно усещане възстановява душевното равновесие и увеличава възможностите за оцеляване и реализация.
"Аз не съм врабче на жица!", възкликнала десетокласничка, след като разкрила родословието си.
Запазването на родовата памет е и извор на сила. Светът е без граници, но винаги ще има майка, татко, баба, дядо и род, който ни крепи, такова е заключението на Антоанета Запрянова.
По БТА / Vesti.bg













Съхраняване на семейната и родовата памет - това е спасението, като не остана държава... През турско така сме оцелели. Ама тогава е имало и църква...
Имало е църква, която през първите 2 века си е била изцяло гръцка! Малко или много народът още тогава се отдръпнал от официалните догми. Затова днес всеки църковен празник е обвързан с народни, почти езически традиции... Така че както тогава, и сега ще оцелеем!!!
Съгласен съм с десетокласничката-с родова памет човек нее врабче на стълб и жица...Не изследва ли човек прадядо си и рода му човека незнае кой е...Ако имаш в своята фамилия дядо търговец,военен,църковен деец,хайдутин,умел зидар-майстор на чешми и проч.Питаш ли се-На кой приличам по нрав-кротък,буен,пресметлив-пестелив ли...На свой прадед приличаш...Рода е ум,сговор,помощ в нужда-свой на своего ще помага.На умния и успял човек от рода си да приличаш...
Българи, съдействайте на "Българи"!
Виж повечепн | вт | ср | чт | пк | сб | нд |
- 07.02. - Събития и факти
- 08.02.1989г. - Годишнина от основаването на КТ “Подкрепа”
- 08.02.1966г. - роден Христо Стоичков
- 08.02. - Събития и факти
- 09.02.1999г. - в Либия са задържани 23 българи. Започва епопеята на българските медици.
- 09.02. - Събития и факти
- 10.02. - Събития и факти
- 10.02. - Ден на пчеларя
- 10.02.1879г. - избират Манолаки Тошев за първи кмет на София
- 10.02.1879г. – открива се на Учредителното събрание във Велико Търново
- 11.02. - Събития и факти
- 11.02.1515г. – загива Свети Георги Софийски Нови
- 12.02. - Събития и факти
- 12.02.1945г. - Годишнина от правописна реформа в българския език
- 12.02.1902г. - роден Светослав Минков
- 13.02. - Събития и факти
- 14.02.869г. – умира Константин-Кирил Философ
- 14.02. Ден на лозаря, Трифон Зарезан
- 14.02. - Събития и факти
- 15.2.1813г. Национален празник на Република Сърбия, Ден на държавността
- 15.02. - Събития и факти
- 15.02.950г. – Отон І е провъзгласен за крал на Италия
- 16.02.1887г. - бунтове на българските офицери-русофили в Русе
- 16.02. - Събития и факти
- 17.02. - Събития и факти
- 17.02.1371г. - умира цар Иван-Александър
- 17.02.1600г. – изгорен на клада Джордано Бруно
- 18.02. - Задушница
- 18.02. - Събития и факти
- 19.02.1873 - 140г. от обесването на Васил Левски